Haber Detayı
15 Temmuz 2013 - Pazartesi 19:13 Bu haber 3917 kez okundu
 
19 MAYIS TA ENGELLER AŞILDI
Gündem Haberi
19 MAYIS TA  ENGELLER AŞILDI

19 MAYISTA ENGELLER AŞILDI

 Engelsiz Bina Engelsiz Hizmet”  projesinin  açılış toplantısı gerçekleştirildi.

19 Mayıs Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından hazırlanıp Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA)’ya sunulan ve uygulanan “Engelsiz Bina Engelsiz Hizmet” adlı projenin  açılış toplantısı gerçekleştirildi.

Açılış toplantısına 19 Mayıs Kaymakamlığını vekâleten sürdüren Bafra Kaymakamı Ali Katırcı, İlçe Garnizon Komutanı Fatih Yüksel, 19 Mayıs Özel İdare Müdürü-Köylere Hizmet Götürme Birliği Müdürü Bekir Söylemez, OKA İDB Uzmanı Burak Öztürk kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, muhtarlar, 19 Mayıs Hükümet Konağında görev yapan engelli kamu personellerimiz, ilçemizde eğitim gören engelli vatandaşlarımız ve aileleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasında 19 Mayıs Kaymakamlığına vekâleten sürdüren Bafra Kaymakamı Ali Katırcı,19 Mayıs Köylere Hizmet Götürme Birliğimiz tarafından hazırlanan ve Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) ‘ya sunulan  “Engelsiz Bina Engelsiz Hizmet Projesi” kabul edildi dedi.

Katırcı, Projede kısa sürede ihaleye çıkılarak gerekli altyapı çalışmalarına başlanacak. Bu engelli asansörü projesi 19 Mayıs Hükümet Konağı binasındaki iyileştirmeler vatandaşlarımızın ikinci ve üçüncü kata çıkışları özellikle engelli kardeşlerimizin yaşlı ve hamile vatandaşlarımızın işlemleri açısından çok önemliydi. Bu konu çözüme kavuşmuş durumda. Engelli vatandaşlarımız yaşlılarımız ve hamile bayanlarımız için düşündüğümüz bir alt yapı projesidir. İhaleye çıktıktan sonra Son baharda bu hizmete kavuşmuş olacağız. Proje kapsamında bir adet Engelli asansörü, bir adet engelli rampası, iki adet fotoselli kapı, alüminyum tutunma barları, hissedilebilir kılavuz yollar merdiven kaydırmazları bir adet engelli WC yapılacak. Önemli olan ilçelerimize bu tür hizmetleri alabilmek ihtiyaç olan konuları belirlemek. 19 Mayıs ilçemizi de ilgilendiren Bafra, Alacam, Yakakent ilçelerini kapsayan görme engelliler için Bafra’da kütüphane açılacak. Türkiye’nin 15.si olan görme engelliler kütüphanesini çok yakın bir zamanda açılışı olacak. 19 Mayıslı görme engeli kardeşlerimiz hem kitap okuma bilgiye sahip olmada buradan yararlanacak. Ben OKA’ ya destek olan finans sağlayan kalkınma bakanlığımıza Samsun Valimiz Hüseyin Aksoy’a emeği gecen herkese çok teşekkür ediyorum engelli vatandaşlarımıza hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

Projenin tanıtımını proje başvuru sahibi adına yapan 19 Mayıs Özel İdare Müdürü-Köylere Hizmet Götürme Birliği Müdürü Bekir Söylemez yaptığı tanıtım konuşmasında;

“19 Mayıs Hükümet Konağı Binasının engelli erişilebilirliğinin arttırılması amacıyla Kalkınma Bakanlığı’na bağlı Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) ’nın “Dezavantajlı Gruplara Yönelik Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı” kapsamında 2013 yılı proje teklif çağrısına 19 Mayıs Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından hazırlanıp sunulan “Engelsiz Bina Engelsiz Hizmet” adlı projenin OKA tarafından kabul edilmiş ve 24 Mayıs 2013 tarihinde imzalanarak uygulanmaya başlanmıştır. Projenin toplam bütçesi 202.144,15 TL olup bu rakamın ‰75’ i olan 151.608,11 TL OKA tarafından finanse edilmektedir. Kalan ‰25’lik kısım olan 50.536,04 TL kurumumuz tarafından karşılanacaktır. Projenin genel hedefi 19 Mayıs ilçesi basta olmak üzere Samsun ili genelinde engelli vatandaşların kamu hizmetlerine erişimini kolaylaştırmak ve bu sayede toplumun bir parçası olmalarına katkıda bulunmaktır. 19 Mayıs ilçesi Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından hazırlanan bu projenin özel amacı; 19 Mayıs ilçesi hükümet konağında, 6 aylık sürede, gerekli fiziki altyapı çalışmaları tamamlanarak 421 ortopedik ve görme engelli vatandasın ikinci bir kişiye ihtiyaç duymadan kamu hizmetlerinden faydalanmalarını sağlamaktır.

Konuşmasının sonunda Bekir SÖYLEMEZ projenin hazırlanmasını sağlayan 19 Mayıs Kaymakamı Kadir EKİNCİ’ye, Projenin yazım ve yürütme aşamalarına teknik destek veren OKA uzmanlarına, projeyi yazan ve uygulanmasına destek veren İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi Üyeleri Fatih KURU, Turgay RİZELİ, Umut DAĞ ile İlçe Nüfus Müdürlüğü personeli Nagihan TEKKE’ye teşekkür etti.

 

HARUN YAZICI

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör:
Etiketler: 19, mayis, ta, , engeller, aşildi
Yorumlar
Haber Yazılımı