Haber Detayı
05 Ocak 2019 - Cumartesi 14:46 Bu haber 2706 kez okundu
 
10 MADDEDE DOĞRU OKUL SEÇİMİ
En doğru özel okul seçimi için öncelikle uzun vadeli bir bütçe planı yapın. Ekonomik nedenlerle okul değişikliği yapmak çocukların psikolojisini olumsuz etkiliyor.
Eğitim Haberi
10 MADDEDE DOĞRU OKUL SEÇİMİ

Erken kayıt dönemi yeni okula başlayacak çocuklar için en doğru kararın verileceği bir süreç olarak değerlendiriliyor. Veliler okullarla en aktif bir şekilde bu dönemde iletişime geçiyor.

Nisan ayına kadar süren erken kayıtlarda en doğru kararı verebilmek için dört aydan fazla bir süre var. Peki çocuklarınız için en doğru okul seçimi nasıl yapılır?

İşte 10 maddede en doğru okul seçimi…

1- Okul tercihi yaparken ücretin uzun vadeli olarak karşılayıp karşılayamayacağınızı iyi değerlendirin. Özellikle 1'inci sınıfa başlayan bir çocuk herhangi bir sıkıntı yaşanmadığı sürece ilkokul hayatı boyunca alıştığı sınıf ortamında ve öğretmeni ile eğitim hayatına devam etmek istiyor.

Ekonomik nedenlerden dolayı okul değişikliği yapmak çocuğu olumsuz etkileyebilir. Böyle bir durum yaşanmaması için "Bu okul bizim bütçemize uygun mu? Uzun vadede bu ücreti karşılayabilecek miyiz?" Bu değerlendirmeleri iyi yapın.

2- Ulaşım imkânlarını değerlendirin. Küçük yaş grubundaki öğrenciler için çok özel durumlar dışında uzak denilebilecek bir okulun tercih edilmesi çok doğru değildir. Çok erken kalkmak, yolda uzun

vakit geçirmek gibi unsurlar çocuğun okuldaki performansını olumsuz etkiler.

3- Seçmek istediğiniz okulları mutlaka çocuğunuzla birlikte gezin. Bunu yaparken de mümkünse öğrencilerin okulda olduğu saatleri seçin.

4- Sınıfları da gezmeyi ihmal etmeyin. Eğitim materyalleri ne kadar zengin,

Fen, Fizik, Kimya, Biyoloji Laboratuvarları var mı gözlemleyin.

5- Öğretmenlerle konuşun. Kolejde sizinle görüşen kişinin konuşma, hitap tarzına dikkat edin ve samimi ortam olup olmadığını gözlemleyin.

6- Spor, sanat ve kültür, sosyal etkinlik alanlarındaki başarısına mutlaka bakın.

7- Yetiştirdiği öğrencilerin kişilik gelişimini izleyin. Mümkünse okulun öğrencileri ile konuşun.

8- Yabancı dil eğitimini çok iyi araştırın. Bir sınıfa kaç yabancı dil öğretmeninin girdiğini öğrenin.

9) Eğitim öğretim kadrosu ve en önemlisi öğretmen kalitesinin kişilik ve bilgi birikimini mutlaka soruşturun.

10) Okulun kurucularının eğitimle ilişkisini ve okulun kuruluş felsefesini inceleyin.

TEKNOLOJİ VURGUSU

Uzmanların dikkat çektiği bir başka konuda okulların teknolojiye yaptığı yatırım. Bu yıl okula başlayacak öğrencilerin çabuk öğrenen ancak bir o kadar da çabuk sıkılan ve tüketen Z nesli olduğunu hatırlatan uzmanlar "Seçeceğiniz okul çocuğunuzu dünya vatandaşlığına hazırlamalı. Bu nedenle okulların yabancı dil kadar teknolojik açıdan tüm imkânları sunması gerekiyor. Bir okul çocuğunuzu yabancı üniversitelere de sokmalı" diyor.

İLKOKULU VELİ SEÇMELİ

Okul seçiminde her ne kadar çocukla birlikte karar verilmesi gerekse de uzmanlar anaokulu ve ilkokul seçiminde son kararın veli tarafından

verilmesi gerektiğini söylüyor.

Ortaokul ve lise seçiminde velilerle birlikte kısmen öğrenciler de seçim sürecine dahil olmalıdır.

 "Ortaokul ve lise seçiminde LGS ve üniversiteye hazırlık çalışmalarının TYT – AYT nin neler olduğunu ve bu hizmetin nasıl verildiğini de öğrenmek gerekiyor"

"Gelecekte çocuklarının her alanda dünyanın gelişmiş ülkelerindeki akranları ile eşit şartlara sahip olmasını istiyorlarsa hem akademik öğrenimi hem de kültürel, sanatsal, sportif ve sosyal etkinlikleri önemseyen okulları seçmeliler"

DİSİPLİNE ÖNEM VERİN

"Çocuklarının gelecek yaşamlarında sıkı bir eğitim disipliniyle hazırlanmasına gerek görmeyen velilerin de kendi düşüncelerine uygun okulları seçmeye dikkat etmeleri gerekiyor. Ancak yapılan araştırmalar belirli bir performansla çalışan çocukların daha mutlu olduğunu göstermektedir"

 

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör:
Etiketler: 10, MADDEDE, DOĞRU, OKUL, SEÇİMİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı